V okolí Chomutova se pěstoval tuřín, který se zpracovával na tzv. tuřínové zelí v konzervárně, která cit. „stála před bývalýma kolejema“ (Pozn. dnes mezi ulicemi Bezručova, Škroupova a Blatenská,
pravděpodobně mezi čp. 4246 a 85). Tuřínové zelí bylo velice jemné a vyváželo se do celého světa v objemech cit. „po vagónech“. Vozilo se např. do Holandska a za zelí se přivážely ryby do rybičkárny v Kovářské.
Tady se z nich vyrobily slanečky, ty se uložily do sklepů, zaledovaly se a do obchodů po republice se rozvážely v průběhu roku. Toto MH si pamatuje a dále zná z vyprávění svých rodičů.
Na Ahníkovsku se ve velkém na polích pěstovala rebarbora. Byla určena hodně na vývoz.
Ve velkém se také pěstovalo zelí.
Kolem Žatce se pěstovaly okurky nakladačky, kterým se říkalo šťovíkovky. Z okurek se ve velkém objemu vyráběly tzv. rychlokvašky, podle toho se Žatečanům říkalo gurkenloutschen.
Pověstné jsou hrušky koprčky z obce Koporeč u Havraně. Byly vyšlechtěny na konci 18. století. Hrušně štěpované koprkou se znovu vysazují u Chban. Cit.: „Hrušky si to geneticky zařídily tak, že kvetou dřív,
než kaštany, aby bylo dřívější opylování. Tak se samy přizpůsobily podmínkám v Krušných horách.“
Pěstovaly se tu hrušky zlatá korunka, co jsou úzké a dlouhé. Později dostaly název Boskova lahvice.
Len se pěstoval na horách. U Křímova byla rosírna lnu. Zbytek rosírny je cit. „vlevo před Myší dírou, je už bez střechy, pár zdí a kamenů, vedle je rybníček.“ (souřadnice š N/Y 50.48139, délka E/X 13.29250).
„Na Benaru na střeše byly velký šutry a když přišli Češi po r. 45, co to neznali, taky ty šutry házeli dolů. Ale pak jim řekli, že jsou blbí. Ty šutry tam byly jako izolace, natáhly teplo a to se z nich potom
používalo na výrobu.“
Z obilí se pěstoval ječmen, pšenice, oves a žito, z pícnin jetel a vojtěška. Z žitné slámy se hlavně přes zimu vyráběly pletené kroucené drobnosti, ozdoby, a po zimě to navezli do podhůří na prodej.
Pěstovalo se tu hodně cibule, třeba ve Strupčicích, Okoříně, Račeticích, Radonicích. Každý cibulář měl svoje semínka. Nechával si „matku“, z té potom používal semínka na další rok.
Kolem Března a Střezova se pěstoval ve velkém chřest. Bylo to na polích, pěstovali ho hlavně Němci.
Bylo tu hodně jeřabin, vogelbernbaum. Z nich se dělaly nejvíc marmelády.
Rok narození, bydliště: 1952, Chomutov